Златният път на птиците
Като част от миграционния път “Виа Понтика” българското черноморско крайбрежие е от голямо значение за птиците. Богатото биоразнообразие често води у нас чуждестранни туристи и фотографи, а наблюдението на птици (или бърдуочинг) се развива като печеливш туристически бизнес, който зависи от опазването на екосистемите. За хобито на един холандец и заплахте за природата, които вижда, разказва филмът на Роса Вроум.
Антропогенното въздействие много често прогонва птиците и разрушава техните местообитания, при което дадено място, което иначе би било отлично за развитие на такъв тип туризъм, вече не изпълнява тази функция – Петър Шурулинков, Национален природонаучен музей, София
Този материал е създаден в рамките на проект „Секторни политики укрепващи ангажираността за подобряване на екосистемните услуги в България (SPECIES)“, изпълняван съвместно от Сдружение за дива природа БАЛКАНИ, фондация „БлуЛинк“ и ГРИД-Арендал, Норвегия. Проектът се финансира в рамките на Програма BG03 “Биоразнообразие и екосистеми” – bg03.moew.government.bg, на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 – eeagrants.org. Цялата отговорност за съдържанието на материалa се носи от фондация „БлуЛинк“ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този материал отразява официалното становище на Финансовия механизъм на ЕИП и Програмния Оператор на Програма BG03 “Биоразнообразие и екосистеми” – Министерство на околната среда и водите.