Анализът на силните и слабите страни, възможностите и заплахите (SWOT анализа) за стратегията за устойчивото използване на черноморските крайбрежни екосистеми се основава на изследване на източниците на информация, събрана по проекта SPECIES:
– преглед на литературата – стратегически и правни документи (напр. областни стратегии за развитие),
– доклади на експертите по проекта,
– резултатите от срещите със заинтересованите страни и експертния семинар, проведени през 2016 г.
Силни страни
- Приети са най-важните стратегически документи в областта на биоразнообразието, горите, селското стопанство и други важни сектори по Черноморското крайбрежие.
- Транспонирано законодателство на Европейския съюз в областта на биоразнообразието.
- Богати природни и антропогенни рекреационно-туристически ресурси (морско крайбрежие, пясъчни плажове, минерални води, водни площи, богато културно наследство, богат културен живот) за развитие на традиционен и алтернативен туризъм.
- Наличие на сериозен туристически бизнес потенциал и организации и институции в туризма. Наличие на туристически комплекси с добре развита материална база.
- Прилагане на интегриран подход в управлението на отпадъците на регионално равнище.
- Наличие на добър демографски потенциал с относително високо образователно равнище и добра професионална квалификация на кадрите.
- Съхранена културна идентичност на областите (напр. Варненска област), наличие на широка мрежа от културни институции с трайни традиции в организирането на национални и международни културни събития.
- Липса на големи замърсяващи производства, особено извън градските центрове, запазен район в екологично отношение с уникални природни дадености.
- Съхранена природна среда с характерни ландшафтни качества, богато биоразнообразие и богати рекреационни ресурси.
- Развита мрежа от Натура 2000 зони.
- Мораториум върху добива на шистов газ и на изграждане на ветрогенератори.
Слаби страни
- Прекалено туристическо усвояване на природно-рекреационни ресурси и прекалено застрояване на крайбрежната ивица, водещо до поява на конфликти с околната среда.
- Липса на достатъчна координация и обвързаност на секторните политики и секторните действия на територията на областта от гледна точка на постигането на синергичен ефект за комплексното развитие.
- Амортизирани сграден фонд и материално-техническа база на голяма част от културните обекти и недвижимите културни ценности, липса на действителен пазар на труда в културната сфера.
- Ускорени и мащабни застроявания по Черноморското крайбрежие, които водят до свръхнатовареност на инфраструктурата;
- Концентрация на базата за туризъм и туристическите услуги по крайбрежието; не се забелязват тенденции за преодоляване на сезонността на морския туризъм и разнообразяване на туристическия продукт.
- Проблеми в състоянието на околната среда – замърсяване на въздуха, водите, почвите и акваторията в промишлено-градски агломерации, проява на разрушителни свлачищни процеси и абразия по крайбрежието, ветрова ерозия в добруджанската територия, нарушения при открития добив на нерудни изкопаеми, недостиг на пресни води.
- Неустойчиви практики на тралене и нашествие на инвазивния рапан, свръхулов на риба.
- Остаряла инженерната инфраструктура в населените места и курортните комплекси.
- Висок риск по отношение на последиците от климатичните промени.
- Неправилно и прекомерно употреба на пестициди и хербициди в селското стопанство.
- Липса или недостатъчна информация за ползите от опазване на биоразнообразието и на екосистемите на територията на Българското Черноморие.
- Застаряващо население, което не може да се включи активно в бизнес и граждански проекти за развитие на устойчива икономика и опазване на околната среда.
- Недостатъчен контрол и ефикасно прилагане на законодателството (напр. по околна среда).
- Недостатъчно развити правила на местно ниво в наредби и правилници.
Възможности
- Обогатяване на туристическото предлагане чрез развитие на алтернативни форми на туризъм – балнео, спа, здравен, познавателен, културен, селски. Активизиране на вътрешността на прилежащата към БЧ територия за създаване на атрактивни регионални туристически продукти.
- Реализиране на проекти с финансов ресурс на ЕС за биоразнообразие и екоинфраструктура. Подобряване характеристиките на крайбрежните морски води.
- Прилагане на проекти и програми, финансирани от ЕС, за опазване на биоразнообразието и развитие на екосистемните услуги.
- Развитие на международен здравен туризъм.
- Развитие на биологично земеделие по европейски стандарти, което ще стимулира развитието на хранителната промишленост.
- Благоприятни климатични условия и природни дадености за развитие на селско стопанство и възможност за утвърждаване на областта като производител на биологични селскостопански продукти.
- Богато културно-историческо наследство и природа, което създава условия за развитие на алтернативни форми на туризъм и нови туристически продукти.
- Подкрепа от местната и централна власт – формиране на воля за опазване и подобряване на екосистемите и екосистемните услуги.
Заплахи
- Засилване на засушаванията в резултат на промени в климата, промени в статуса на влажните зони, намаляване на рибните запаси, увреждане на горските екосистеми, засилване на свлачищните процеси и поява на нови свлачища поради неизграденост на канализациите.
- Нарушаване на природното равновесие, изчерпване на природния туристически потенциал, неразумно инвестиционно поведение и превръщане на крайбрежието в непрекъсната урбанизирана ивица, отлив на туристи.
- Недостатъчно финансови средства за реализиране на екологични проекти. Липса на терени, подходящи за депониране на драгажни маси. Нарастване на незаконните микросметища.
- Влошаване на показателите в зоните за водоползване на Черно море и еутрофикационни процеси по крайбрежието.
- Продължаващата тенденция на изсичането на гори и унищожаването на горски масиви.
- Засилване на почвената и речната ерозия и морската абразия.
- Прекалено туристическо усвояване на природно-рекреационни ресурси и прекалено застрояване на крайбрежната ивица, водещо до поява на конфликти с околната среда.
- Замърсяване на въздуха, водите, почвите и акваторията в промишлено-градски агломерации (напр. “Варна-Девня”), проява на разрушителни свлачищни процеси и абразия по крайбрежието.
- Засилване на зависимостта на района от климатичните промени, които могат да повлияят негативно на селското и горското стопанство, на развитието на туризма, на състоянието на водните ресурси и биоравновесието.
- Засилване на природните рискове в крайбрежните зони и влошаване екологичното състояние на Черно море, в резултат на лошо управление на околната среда и прекомерно туристическо натоварване на крайбрежната ивица.
- Прекалена експлотация на водните ресурси.
- Свръхуловът на риба да продължи и рибните запаси да се сринат.
- Продължаващо навлизане на инвазивни видове.
- Липса на или слабо активно гражданско общество, включено в процеса на вземане на решенията по развитието на общността, общината и областта.