Зелено печели!
На фона на мрачна статистика от черноморския туризъм след миналото лято, „Албена“ АД отчете 4% ръст. И обяви през март очакване за още 10% ръст през 2016 г. Дружеството изглежда върви „нагоре“, въпреки външни фактори, които въздействат на бранша като цяло, и вътрешни търкания сред акционерите. Възможно обяснение за успеха на Албена е простата, но нетрадиционна за нашето черноморие бизнес-стратегия за зелен семеен туризъм, базиран на собствен екологичен продукт. Четири десетилетия след основаването си, курортът на север от Варна отстоява единството си и визията, че систематичното опазване на природата, гарантирането на здравословна среда, и предлагането на собствени екопродукти е не просто зелен пиар, а осезаемо пазарно предимство и грижа за сигурността на туристите.
Другият начин да се прави туризъм
Ако за героинята си Албена Йордан Йовков е написал: „грешна беше, но беше хубава”, нареченият на нейно име през 1969 г. курорт хем остава красив, хем не тръгва в погрешната посока, покварила голяма част от българския черноморски туризъм. След приватизацията през 1997 г., Албена запазва своя облик, без да е разпокъсан като други курортни комплекси от времената на социализма. Тогавашният и сегашен управител на курорта Красимир Станев обяснява контраста с различен мениджърски подход: „Ако още в самото начало имахме идеята да правим много пари, щяхме да разделим „Албена“ на отделни парчета и да я продадем – това щеше да ни донесе много пари на няколко души”. Хората зад проекта „Албена” обаче използват приватизацията, за да продължат да правят онова, което умеят, разяснява Станев.
Днес „Албена“ се развива и модернизира без да губи някогашния си облик на зелен семеен курорт. Капацитетът на комплекса е от около 14 000 легла (при 12 750 в края на 70-те години), като планът за развитие предвижда той да нарасне до максимум 20 000. В резултат, алеите из комплекса не са притиснати от прекалено много сгради, а „дишат” сред добре запазена и поддържана зеленина.
Според Румен Драганов, директор на Института за оценки и анализи в туризма, фактът, че голяма част от хотелите са запазили своя архитектурен облик, а дървесните видове, продължават да бъдат такива, каквито са били през 80-те години, без да бъдат изсичани, помага за привличането на редовни туристи, които в Албена намират атмосферата, която помнят и очакват. Експертът обръща внимание на относително високият дял на постоянни клиенти на комплекса, който е около 43%.
Уникалната природа – предимство в привличането на туристи
Ръководството на „Албена“ вижда уникалната природа като един от силните си козове в привличането на туристи, най-вече разположеният южно от курорта резерват Балтата. Позицията на мениджмъта е, че природният обект трябва да бъде съхранен и много по-добре пазен, отколкото е в момента. „Този резерват ще бъде по-нататък това, което ще отличава нашия курорт от много, много други хотели по света”, убеден е Красимир Станев.
Сравнявайки „Албена“ с курорти в Гърция и Турция, изпълнителнят му директор отбелязва философски, че в южните ни съседки има много хубави хотели, които могат да бъдат повод за завист, но когато туристите излязат от вратите им, попадат в една несигурна и съвсем не така зелена обстановка. Имиджът на България като европейска, светска, демократична страна, с върховенство на закона и невисоки цени, се превръща във важно конкурнтно преимущество за качествен туризъм.
Станев е наясно, че може да има млади хора, които намират обстановката в Албена стерилна, и заспала – заради липсата на бурен нощен живот, какъвто кипи из други курорти. „Така е, да”, вдига рамене управителят, но друга е търсената публика на „Албена“. Курортът се цели в семейства с деца, които търсят спокойствие, пълноценен отдих и досег с природата. Затова комплексът не е пренаситен с дискотеки. Златни пясъци или Слънчев бряг са избрали различен модел, не твърдим че е по-лош или по-добър, просто е различен, заявява спокойно Станев.
Не искаме да помпаме нашите гости с алкохол и цигари.
В някои отношения Албена има нетипичен за нашите курорти подход към своите посетители, ориентиран към здравето. „Ние носим отговорността за пребиваването на гостите в „Албена“. Ние не искаме да ги помпаме с алкохол, цигари и т.н. Насърчаваме нашите гости да не пушат, да консумират плодове, зеленчуци”, обяснява Станев. Тази политика е валидна за целия холдинг „Албена” АД, под шапката на който стоят и други курортни комплекси. Така е в комплекс „Бялата лагуна”, на чиято площ от 300 декара има само четири места, на които може да се пушат цигари, като те са не толкова за гостите, колкото за работещите в комплекса български служители, част от които държат да практикуват вредната привичка. Визията за курорт без тютюнев дим засега се оказва прекалено напредничава за българските законодателни реалности.
Не просто туризъм
Въпреки че хората асоциират „Албена” АД най-вече с едноименния курорт, зад холдинговата компания стоят не само множество курортни комплекси, но и фирми с на пръв поглед съвсем различен предмет на дейност: напр. животновъдство или енергетика. Тези дейности обаче влизат в хармонична симбиоза с основната цел на Албена – да печели от туризъм. „Туризмът стои в центъра, но около този център гравитират с много голяма активност селскостопанското производство и производството на биогаз и биологична продукция, тор, която пък отива в нашите полета за наторяване”, разяснява Станев. Стратегията за циркулярна икономика тръгва именно от него.
„В истинския смисъл можем да застанем и да кажем на нашите гости, че това, което им предлагаме да консумират: плодовете, част от зеленчуците, хлябът и всички хлебни изделия, са продукт на нашата фирма и ние можем да дадем гаранция как те са произведени”, обобщава Станев резултата от работата в сферата на селското стопанство.
В портфолиото на „Албена” АД се включва и животновъдството, за да заработи и третият елемент от общия кръговрат, а именно производството на енергия от възобновяеми източници. Тази дейност започва през 2013 с изграждане на първата в България биогаз инсталация с анаеробно разграждане. При близо 24 млн. киловатчаса годишен разход за цялата си дейност, „Албена” АД връща в мрежата между 8 и 9.
Едно от нещата, с които предлагащите ’all inclusive’ услуги не могат да се преборят е практиката на туристите да препълват чиниите си с храна, голяма част от която не изяждат и която се превръща в отпадък. Годишно „Албена“ използва около 7000 тона храни, а изхвърля като отпадъци близо 3000. По думите на Славчо Гигов в момента в България този тип боклук просто отива на сметището, без да бъде оползотворен по някакъв начин. В плана за развитие обаче е заложено той да бъде използван, чрез изграждане на още една биогаз инсталация, която да работи чрез разграждането на именно такъв биологичен отпадък. Идеята е не само екологична, но и практична – би намалила използването на собствено произведена суровина, за която се „хабят” земеделски площи, и би увеличила дела на суровина, която така или иначе е отпадък, допълва още Гигов.
Да заложиш на зелено
Няма идеални неща, дори и в Албена. Според природозащитници резерватът е пострадал в миналото, при развитието на курорта, а територията, на която са построени хотели типомълком бе извадена от него през 2015 г. Близостта на курорта дава своето негативно отражение върху екосистемата, дори в следствие на неизбежни манипулации като пръскането против инсектициди. Но дори най-принципните природозащитници оценяват постигнатото в Албена, на фона на тежките посегателства над дивата природа и законите за опазването й другаде по Черноморието.
Албена е положителен пример не само заради зелената идея, с която се развива – за запазване на залесяването и екологично развитие, но и защото е работещ бизнес модел. Красимир Станев отрича успехът на курорта да е резултат от някакъв предварително обмислен план: „Движейки се къде с някаква стратегия, къде налучквайки, къде интуитивни, случайно и т.н. стигнахме до сегашната идея, която искаме да задълбочим и да доразвием“, заяви той пред млади журналисти, събрани за тридневен курс по опазване на екосистемните услуги през ноември 2015 г. „От това, което искаме да направим, сме направили не повече от 50%,” отчете човекът, водил Албена през последните три десетилетия.
Макар и според Станев да е рано да се говори за туристи, които биха предпочели курорта заради гарантирания произход на част от храната, Марин Василев, ръководител на рекламата, споделя че никой, който е разбрал какво прави „Албена“ в сферата на чистите храни и правилното хранене, не остава безразличен. „Когато следващият път търсите място, на което да летувате с децата си, знаейки, че в „Албена“ те ще бъдат хранени възможно най-правилно, когато дойдат тук, това може да бъде един коз, в това кой курорт бихте предпочели”, заявява уверено Василев.
Красимир Станев е наясно, че в бизнеса всичко може да се промени много бързо. Никога не е късно в Албена да стане както в останалите курорти, вдига рамене той. Думите му се потвърдиха от сътресенията след миноритарните акционери в курорта, заради които в медиите прибързано обявиха „краят на приказката“ в Албена. Но в края на м.април Съветът на директорите на „Албена“ застана зад единството на курорта и зелената визия за развитие нямат алтернатива. Така че зелената приказка продължава, уверен е Станев.
Още по темата:
Хапки от съседната нива, Александра Джермова, 26.05.2016
Този текст е публикуван в рамките на проект „Секторни политики, укрепващи ангажираността за подобряване на екосистемните услуги в България (SPECIES)“ по програма „BG03.03: Секторни политики за системно използване на екосистемните услуги“ към Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. ЕИП и операторът на програмата не носят отговорност за каквато и да било част от това съобщение. Цялата отговорност за съдържанието се носи от изпълнителите на проекта: сдружение „За дивата природа БАЛКАНИ“, фондация “БлуЛинк” и ГРИД-Арендал, Норвегия.